Isparta’da çiçek üreticileri milyoner olacak !

0
2866

Kesme çiçekçilik sektörüne 2000 yılında 20 dekarla giren Isparta’da geçen yıl 459 dekara ulaşıldı, ancak bu yıl bazı firmaların domates üretimine yönelmesi sonucu alan 298 dekara geriledi.  Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Orman Fakültesi Peyzaj Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Soner Kazaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Isparta’da kesme çiçek üretiminin 2000 yılında 20 dekarla başladığını anlattı. Geçen yıl 459 olan kesme çiçek üretimi yapılan alan miktarının bu yıl 298 dekara düştüğünü kaydeden Kazaz, bunun 42 dekarlık bölümünün Ispartalı firmalara, kalanının ise Antalyalı firmalara ait olduğunu bildirdi.

”Isparta yüzde 7’lik orana sahip. Oysa Ispartalılar kesme çiçekçilik yatırımını çok iyi değerlendirebilirler” diyen Kazaz, karanfil seraları oluşturan bazı üreticilerin bu yıl domatesten daha iyi gelir elde edeceklerini düşünerek çiçek yerine domates ekimi yaptıklarını ancak karanfilin bu yıl domatese göre daha fazla kar bıraktığını söyledi.

4 MİLYON DOLAR GİRDİ BEKLENİYOR

Isparta’daki 298 dekarlık alandan yaklaşık 4 milyon dolarlık bir girdi beklendiğini ifade eden Soner Kazaz, şöyle konuştu:

”Kesme çiçek üretimi gelecek vadeden yatırım alanı. Ekili alandan yaklaşık 30 milyon dal çiçek hasat edilirse 4 milyon dolar civarında bir girdi sağlanır. Tabii ki bu değer ortalama. 18 bin dekarlık alana sahip gülde 10 milyon dolar girdi sağlanıyorsa, kesme çiçekçilikte bu rakam daha iyi.

Karanfil üreticiye dekar başına 5-7 bin YTL kar bırakabilir. Ancak maliyetlerde, toprağın verimi, fidenin durumu, kalitesi, çiçek satış fiyatları gibi etkenler aktif rol oynuyor. Bu rakam 4 bin YTL’ye de düşebilir, 7 bin YTL’nin üzerine de çıkabilir.”

650 KİŞİYE İSTİHDAM

Isparta’da karanfil dikili alanlarda yaklaşık 650 kişinin istihdam edildiğine dikkati çeken Kazaz, kesme çiçekçiliğin Isparta’ya önemli bir iş istihdamı da sağladığını vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Soner Kazaz, Isparta’nın ekolojik koşullarının kesme çiçekçiliğe ve özellikle karanfile son derece uygun olduğunu belirterek, sözlerini şöyle noktaladı:

”Türkiye’de Antalya, İzmir ve Yalova’da çiçek üretimi yapılmakta. Ancak buralarda iklim koşulları nedeniyle yaz dönemi hariç sadece 7 ay üretim sağlanmakta. Isparta ise Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinin geçiş noktasında bulunması nedeniyle yaz döneminde de üretime elverişli bir il. Biz de bu potansiyeli değerlendirdik ve Isparta’da da dört aylık bir üretim sezonu gerçekleştirdik. Türkiye’de üretim yapılmayan dönemi Isparta tamamlamakta. Hatta iddialı bir söz de olacak; Yaz döneminde dünyanın hiçbir yerinde kesme çiçekçilik üretimi yapılmamakta. Bu da Isparta için bir yatırım alanı oluşturmaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here