Ana Sayfa Blog

Türkiye’nin İlk Yerli Gülü Üretildi

0

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Kazaz, öğrencileriyle birlikte süs bitkileri yetiştirme ve ıslahı alanındaki çalışmaları sonucunda Türkiye’nin ilk yerli kesme gülünü 6 yılda geliştirerek, üretti. Prof. Dr. Soner Kazaz, bakanlığa tescile gönderdiği 3 güle eşi ve oğlunun isimleri ile soyadını vererek, “Yakın zamanda geliştirdiğimiz gülleri Hollanda’ya pazarlayacağız” dedi.

Hem Türkiye’de doğada bulunan hem de yurt dışından getirilen güllerin birbirleriyle çiftleştirilmesi sonucu 20 çeşit olarak geliştirilerek üretilen kesme güller, büyük ilgi gördü. Prof. Dr. Kazaz, dünyada 200, Türkiye’de 45 gül türü olduğunu ancak ticareti yapılan yerli gül olmadığını belirterek, “Birçok kişiye bunu söylediğimiz zaman ‘her tarafta gül var, olur mu öyle şey’ deniliyor. Ama ticareti yapılan yerli gülümüz yok. Bu noktadan hareketle 6 yıl önce yola çıktık. Hem Türkiye’de doğada bulunan gülleri hem de yurt dışından Kenya, Brezilya, Kolombiya’dan güller getirdik ve bunları melezledik, yani çiftleştirdik. 6 yılın sonunda burada Türkiye’nin ilk yerli kesme güllerini geliştirdik” dedi.

Hollanda’dan İlk Teklif Geldi

Geliştirdikleri 20 çeşit yerli gülden 3’ünü Tarım ve Orman Bakanlığı’na tescile gönderdiklerini de anlatan Prof. Dr. Kazaz, süs bitkileri ve kesme güllerde dünyanın en iyisi olan Hollanda’dan ilk teklifi aldıklarını ifade etti. Kazaz, “İlk önce yerli pazar düşünüyoruz, yerli ve milli üretim çok önemli. Yakın zamanda Türkiye hem yerli gül üretimini geliştirecek hem de bu geliştirdiğimiz gülleri de en kısa zamanda Hollanda’ya pazarlayacağız” diye konuştu.

GERBERA HASADI (HARVESTING OF GERBERA)

0

Gerbera; çok yıllık, otsu yapıda, rizomlu, yıl boyu çiçeklenen bir tür olup, kesme çiçek ve saksılı süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Yalınkat, yarı katmerli ve katmerli çiçek tipine sahiptir. Sera içi optimum sıcaklık isteği gündüz 22-26°C, gece 18-22°C’dir. Hasat; çiçeğin orta kısmındaki erkek çiçeklerin en az 2-3 sırasının açtığı dönemde, çiçek sapının gövdeye bağlandığı yerden bitki üzerinde sap parçası bırakılmadan elle yana doğru çevrilerek koparılması şeklinde yapılır. Çiçek sapı uzunluğu 50 cm ve üzerinde, aynı zamanda çiçek çapı da 12 cm ve üzerinde düz ve kuvvetli saplara sahip olan çiçekler birinci kalite olarak sınıflandırılır.

Krizantem Hasadı (Harvestıng of Chrysanthemum)

0

Hollanda’da modern ve teknolojik seralarda üretilen krizantemlerde (kasımpatı) bir yılda birim alandan 4.5-5.5 tur çiçek hasat ediliyor. Sera teknolojisi, yetiştirme teknikleri ve sera iklim koşulları sayesinde çiçekler eş zamanlı olarak çiçeklenmekte ve hasat aynı anda yapılmaktadır. Hasat makinesi ve yürüyen bant sistemiyle birlikte de işçilikten önemli oranda tassarruf sağlanmaktadır.

Krizantemde Çelik Dikme Robotu (Chrysanthemum Cuttıng Stıckıng Robot System)

0

Chrysanthemum cutting sticking robot system. Krizantemde çelik dikme robotu.

Video izlemek için tıkla…

 

 

Dünyanın En Büyük Çiçek Mezatı: FloraHolland

0

Hollanda’da 1972 yılında 90 dekar üzerinde inşa edilen modern mezat kompleksinin tarihi 1911 yılına uzanmaktadır. Günümüzde 860 dekar alanla dünyanın en büyük kapalı çiçek mezat alanına sahip FloraHolland’da günde ortalama 6000 satıcı ve 1000 alıcı tarafından 55.000 işlem gerçekleştirilmektedir. FloraHolland Çiçek Mezatı, Hollanda Çiçek Mezatları Birliği (VBN)’ne bağlıdır. Mezat 2016 yılında, 12.5 milyar adet ürün satışıyla toplamda 4.6 milyar ciro gerçekleştirmiştir. Hollanda’daki çiçek üreticilerinin %72’si mezata üyedir. Mezat satışlarının %95’i Clock adı verilen müzayede salonlarında düşen fiyat sistemiyle gerçekleştirilmektedir. Mezatta soğuk hava depoları, paketleme üniteleri, tır yükleme rampaları, müzayede salonları (clock) ve vazo ömrünü belirleme odası bulunmaktadır.

 

Peyzaj Güllerinde Göz Aşısı (Propagatıon of Garden Roses by T-Buddıng)

0

Peyzaj güllerinde T göz aşısı sürgün ve durgun göz aşıları olmak üzere iki farklı dönemde yapılmaktadır. Sürgün göz aşısı, ilkbaharda (Mart ve Nisan) gül anaçları kabuk vermeye başladığı zaman yapılır. Bu aşı tekniğinde gözler anaca takıldığı sezon uyanır ve aynı yıl sürgün verir. Durgun Göz Aşısı ise Temmuz ayı sonundan Eylül ayı başına kadar yapılır. Durgun Göz Aşısında göz aynı mevsim içinde sürmez ertesi yıl ilkbaharda sürer. Her iki aşıda da gözler goncası renk göstermiş ve/veya açmış sürgünlerden alınır. Peyzaj güllerinde anaç olarak Rosa multiflora, Rosa odorata (Rosa indica Major), Rosa canina veya Rosa corymbifera ‘Laxa’ kullanılır. Ülkemizde Rosa multiflora anacı Marmara bölgesinde özellikle Yalova’da, Rosa odorata anacı Adana veya Mersin illerinden temin edilebilir. Rosa corymbifera ‘Laxa’ anacı ise yurtdışından ithal edilmektedir.

 

Fındık Turpu Hasadı (Harvestıng Radıshes by Machıne)

0

Fındık turplarının makine ile hasadı bir yandan işçilik yönünden önemli tasarruf sağlarken diğer yandan kısa sürede hasat ile bir yılda elde edilecek  ürün turu sayısı yani verim artışına olanak sağlamaktadır.

ROSEMATIC (GÜL SAYAR)

0
gül sayar makinesi

Kesme çiçek gül sektöründe seradan hasat edilen güller rosematic (gül sayar) ile çiçek sapı uzunluğu ve gonca iriliğine göre  boylanmakta, demetlenmekte ve ambalajlanmaktadır. Rosematic sektörde işçilik yönünden önemli bir tasarruf sağlamaktadır. 

VI. Süs Bitkileri Kongresinde Buluşalım

0

Ülkemizde Süs Bitkileri Sektörü, hızlı büyüme ve gelişme gösteren, ihracat potansiyeli yüksek olan önemli tarımsal üretim sektörlerinden birisidir. Bu alanda bilgi ihtiyacını karşılamak için Araştırma Enstitüleri ve Üniversitelerce bilimsel çalışmaların yapılmasına ve ilgili kesimlere duyurulmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu amaçla düzenlenen Süs Bitkileri Kongrelerinin altıncısının, 2016 yılında Antalya’da gerçekleştirilecek olan dünyanın en büyük botanik exposu Expo 2016 ile aynı tarihlerde yapılmasına karar verilmiştir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLA

Mutlu Yıllar

1

“Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar, sevdiklerinizle birlikte çiçekler gibi güzel, sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yıl geçirmenizi dilerim”.
Doç. Dr. Soner Kazaz

- Advertisement -

Son Yazılar